Osuszanie budynków

Oferta

Osuszanie budynków

Osuszanie budynków jest pojęciem niejednoznacznie definiowanym. Z jednej strony rozumiane jest jako zbiór czynności, w wyniku których możliwe jest usunięcie nadwyżki wilgoci z przegrody. Z drugiej strony warto się zastanowić czy osuszanie budynków nie jest procesem bardziej złożonym i ukierunkowanym także na próbę odcięcia dopływu wilgoci w przyszłości.

Osuszanie budynków jest czynnością zaliczaną do grupy prac renowacyjnych. Ma ono na celu przywrócenie wartości użytkowej budynku, a także zastosowanie działań zapobiegających ponownemu uszkodzeniu w przyszłości. Wszystkie przeprowadzane prace osuszeniowe mają swoje podłoże w jasnym sprecyzowaniu przyczyn zawilgocenia budynku. Bez tego niemożliwe jest osiągnięcie zadowalającego efektu, nie mówiąc już o możliwości wywołania procesów destrukcyjnych.

Proces osuszania budynków zawsze rozpoczynamy od rozpoznania i wyeliminowania prawdziwej przyczyny problemu. Powodów wilgoci może być wiele, ale do najczęstszych przyczyn zawilgocenia domu możemy zaliczyć:

  • niesprawną lub źle wykonaną wentylacje pomieszczeń
  • słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa lub przeciwwodna fundamentów
  • niewłaściwe wykonanie lub brak odpowiedniej izolacji termicznej ścian zewnętrznych
  • zalanie budynku
Nadmiar wody i wilgoci wpływa niekorzystnie na stan budynku i prowadzi do:
  • uszkodzenia materiałów (pęcznienie drewna, powstawanie odkształceń, zwarcie elektryczne)
  • dostaniu się do wnętrza budynku szkodliwych dla zdrowia substancji zawartych w błocie, mule i innych zanieczyszczeniach, jakie niesie ze sobą np. powódź
  • wzrostu wilgoci i rozprzestrzeniania się chorobotwórczych grzybów i pleśni

Problem nadmiaru wody dotyczy zarówno starych, jak i nowych budynków, w których błąd konstrukcyjny prowadzi do ciągłego podciągania wody w kanały kapilarne. Woda gruntowa przenika do budynku przez ściany fundamentowe i podłogę na gruncie. Kamień wapienny, cegła oraz zaprawa murarska wyjątkowo mocno chłoną wodę. Poziom kanałów kapilarnych w tych materiałach budowlanych sięga nawet 25% ich masy. Budynek zbudowany z takich surowców naciąga wodę jak gąbka.
Proces osuszania budynków niesie ze sobą szereg profitów:
  • Pozwala na zminimalizowanie powstałej szkody, czyli zapewnia ograniczenie zakresu czynności naprawczych i strat
  • Umożliwia przystąpienie do osuszania już kilka dni po pojawieniu się szkody
  • Pozwala ograniczyć rozwój chorobotwórczych grzybów i pleśni
  • Zapewnia poprawę jakości życia mieszkańców zawilgoconego budynku
  • Umożliwia obniżenie wydatków przeznaczonych na dodatkowe ogrzewanie budynku

Podwyższony poziom wilgoci w murach jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, który może znacząco wpłynąć na uszkodzenie budynku. Wilgoć w domu jest niepożądana ze względu na zdrowie jego mieszkańców oraz przebywających w budynku osób. Zawilgocone ściany i ciepłe powietrze stwarzają idealne warunki dla rozwoju groźnych grzybów oraz pleśni – dlatego tak ważne jest osuszanie budynków, w których panuje zbyt wysoki poziom wilgoci!

Najczęściej zadawane pytania przy usłudze osuszania budynku

Usługa osuszania budynków w firmie Eozon wykonywana jest na terenie miasta Kalisz oraz w sąsiednich miejscowościach. Termin realizacji ustalamy wspólnie z klientem.

Koszt osuszania budynku uzależniony jest od kilku czynników. Najistotniejszym jest ilość osuszanych pomieszczeń oraz czas, który musimy poświęcić na wykonanie usługi.

Osuszanie budynku jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i mienia znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Oczywiście usługa wykonywana jest bez obecności osób postronnych.

Wszystko uzależnione jest od stopnia zalania budynku oraz strat, które zostały wyrządzone. Kompleksowa usługa może potrwać nawet do kilku tygodni.

Nasz adres

ul. Chopina 23 (pok. 303-305)
62-800 Kalisz

Zadzwoń do nas

Napisz wiadomość